Będą duże zmiany w prawie spadkowym

  • Prawo spadkowe

    Prawo spadkowe

Z sześciu rodzajów testamentów, mają zostać tylko notarialny i odręczny. Zniknie więc testament ustny, który teraz można sporządzić, gdy istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy. Takie m.in. zmiany w prawie spadkowym proponuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego.

Nowością ma być również wspólny testament małżonków. Będą w nim mogli ustanowić spadkobiercami zarówno siebie nawzajem, jak też inne osoby. Każdy z małżonków będzie mógł taki testament odwołać i napisać swój własny. Natomiast w razie rozwodu lub separacji – wspólny testament traciłby moc.

Jak pisze "Rzeczpospolita", rozważana jest też zupełnie rewolucyjna zmiana – aby zachowek przypadał tylko krewnym będącym w niedostatku. Teraz jeśli spadkodawca przekaże cały swój majątek obcej osobie, pomijając żonę i dzieci, rodzina dostaje zachowek. Jest to połowa majątku, który przypadałby jej ustawowo. Po zmianach może się okazać, że jeżeli taka rodzina nie żyje w biedzie – nie dostanie kompletnie nic.

Korzystniejsze zasady mają za to dotyczyć bezdzietnych małżonków. Jeśli jedno umiera i nie zostawia testamentu, drugie musi podzielić się spadkiem – np. z rodzicami zmarłego. Teraz częściej mogli by dziedziczyć samodzielnie.

Pobrane z www.kancelaria.lex.pl.

  • Aktualności
Script logo
Script logo
Do góry