Aktualności

 • W więzieniu do końca kary - warunkowych zwolnień coraz mniej

  W więzieniu do końca kary - warunkowych zwolnień coraz mniej

  Z roku na rok zmniejsza się liczba wniosków o przedterminowe warunkowe zwolnienie, coraz mniej jest ich też uwzględnianych. Z jednej strony to efekt tego, że już 58 proc. więziennej populacji stanowią recydywiści, z drugiej ułomności prognozy kryminalistycznej - podstawy warunkowych zwolnień. Zdaniem ekspertów to trend niepokojący z punktu widzenia resocjalizacji i pracy ze skazanymi.

 • SN: Radca prawny ukarany za brak nadzoru nad pracownikiem

  SN: Radca prawny ukarany za brak nadzoru nad pracownikiem

  Wina radcy prawnego jest bezsporna, jeśli nie składa on wniosku o interpretację podatkową na życzenie klienta. Nie sprawdza też pracownika, który usługę tę miał wykonać - orzekł Sąd Najwyższy, stwierdzając naruszenie zasad etyki zawodu. I utrzymał karę finansową 5 tys. zł oraz zakaz patronatu na dwa lata.

 • SN: Zgoda sądu jest konieczna, gdy rodzice kupują mieszkanie dla dziecka

  SN: Zgoda sądu jest konieczna, gdy rodzice kupują mieszkanie dla dziecka

  Rodzice bez zezwolenia sądu opiekuńczego nie mogą nabywać dla dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży. Zwłaszcza wtedy, gdy środki pieniężne na zakup pochodzą z dokonanej przez nich darowizny celowej - brzmi najnowsza uchwała Sądu Najwyższego.

 • E-postępowania w sądach najwcześniej w 2020 roku

  E-postępowania w sądach najwcześniej w 2020 roku

  Przedstawiciele resortu sprawiedliwości jeszcze w ubiegłym roku informowali, że projekt dotyczący e-akt jest opracowywany i wkrótce zostanie przedstawiony opinii publicznej. Planowano, że pierwsze e-postępowania ruszą już w 2019 r. Z ustaleń Prawo.pl wynika jednak, że prace są nadal na etapie koncepcyjnym, a na zmiany poczekać trzeba będzie co najmniej rok.

 • Odprawa to nie to samo co odszkodowanie i zadośćuczynienie

  Odprawa to nie to samo co odszkodowanie i zadośćuczynienie

  Naczelny Sąd Administracyjny oddalił dwie skargi kasacyjne w sprawach dotyczących opodatkowania PIT odpraw wypłacanych na podstawie układu zbiorowego pracy. Uznał, że odprawy wypłacone na podstawie prawa pracy należy rozumieć szerzej niż w przepisach kodeksu cywilnego.

 • Aktualności
Script logo
Script logo
Do góry