Aktualności

 • Od nieopłaconej składki po pobicie - więcej prawników... więcej dyscyplinarek

  Od nieopłaconej składki po pobicie - więcej prawników... więcej dyscyplinarek

  W 2018 roku co dziesiątym adwokatem z warszawskiej izby interesował się rzecznik dyscyplinarny. Choć przeważają drobniejsze sprawy, wzrasta liczba tych poważnego kalibru - od prowadzenia auta "na podwójnym gazie", po oszustwa wobec klientów. Podobne trendy widać m.in. u radców prawnych. Samorządy narzekają na współpracę z prokuraturą - bywa, że przy głośnych medialnie sprawach, nie są w stanie uzyskać od niej żadnych informacji.

 • SN: Nieważne, kiedy pieniądze dotrą na rachunek sądu - ważne, kiedy zlecono przelew

  SN: Nieważne, kiedy pieniądze dotrą na rachunek sądu - ważne, kiedy zlecono przelew

  Pozwani byli wezwani do uiszczenia opłaty od skargi. W zakreślonym terminie zlecili przelew bankowy na rachunek sądu. Choć pewne czynności bankowe zostały przeprowadzone już po upływie terminu, to nie uzasadniało to odrzucenia skargi. Pozwani dochowali terminu do uiszczenia opłaty - orzekł Sąd Najwyższy.

 • Prawnicy chcą szybszych wypłat za pomoc prawną z urzędu

  Prawnicy chcą szybszych wypłat za pomoc prawną z urzędu

  Adwokat mógłby już po kilku rozprawach wystąpić z wnioskiem o wypłatę zaliczki na poczet kosztów udzielonej pomocy prawnej, a wnioski te następnie mógłby ponawiać na bieżąco, po kolejnych rozprawach - wynika z propozycji adwokatury do których dotarło Prawo.pl. W ocenie prawników uregulowanie tej kwestii jest konieczne , bo jak podnoszą, nadal zdarzają się sytuacje, że adwokaci i radcowie prawni za obrony z urzędu nie dostają wynagrodzeń przez wiele lat.

 • Ewa Letowska

  Prof. Łętowska: Coraz więcej ludzi rozumie, że zamach na sądy ich dotyczy

  To, że 57 procent polskiego społeczeństwa widzi zagrożenia wynikające z ograniczania niezależności sądownictwa, napawa optymizmem - mówi prof. Ewa Łętowska. Ale zastrzega, że wzrost świadomości takich niebezpieczeństw i dojrzewanie społeczeństwa obywatelskiego to proces powolny.

 • Machińska: Władza nie polubi ombudsmana - bo patrzy jej na ręce

  Machińska: Władza nie polubi ombudsmana - bo patrzy jej na ręce

  By rzecznicy chroniący prawa obywateli mogli wypełniać swoje zadania, muszą mieć zapewnioną niezależność i odpowiednie warunki - m.in. wystarczające środki finansowe. Tymczasem budżet RPO jest obecnie o 7 mln zł niższy niż w 2012 roku. To przy wzrastających kompetencjach uderza przede wszystkim w tych, których prawa mają chronić - mówi dr Hanna Machińska, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich.

 • Aktualności
Script logo
Script logo
Do góry