Aktualności

 • Alimenty natychmiastowe - mniej niż 500 złotych na dziecko

  Alimenty natychmiastowe - mniej niż 500 złotych na dziecko

  Sejmowa podkomisja wprowadziła do projektu nowelizacji kodeksu rodzinnego przepis określający wartość pierwszych alimentów natychmiastowych - ustaliło Prawo.pl. Ma obowiązywać do czasu obwieszczenia ministra sprawiedliwości o wysokości podstawy obliczeń i... może rozczarować oczekujących na zmiany samotnych rodziców. Posłowie proponują w przypadku jednego dziecka - 496 zł, przy dwójce po 450 zł i tak do 303 zł na każde z pięciorga lub więcej dzieci.

 • SN: Prokurator może być pełnomocnikiem prokuratury w sprawach cywilnych

  SN: Prokurator może być pełnomocnikiem prokuratury w sprawach cywilnych

  Prokurator może i mógł wykonywać sądową obsługę prawną Skarbu Państwa reprezentowanego przez organ właściwej jednostki, pod rządami ustawy o Prokuraturze z 1985 r. i obecnie - orzekł w uchwale siedmiu sędziów Izby Cywilnej Sąd Najwyższy. Dlatego, że prokuratora łączy z instytucją stosunek pracy i podległości.

 • Prawnicy chcą zmian w postępowaniu administracyjnym

  Prawnicy chcą zmian w postępowaniu administracyjnym

  Wprowadzenie możliwości merytorycznego orzekania i dodatkowego szczebla - sądu odwoławczego - przewidują propozycje społecznej komisji kodyfikacyjnej. Prawnicy wskazują, że zbyt często dochodzi do patologii, gdzie jedna sprawa jest kilkukrotnie przedmiotem orzeczeń sądów administracyjnych, bo organ, pomimo wyroków, wydaje po raz kolejny taką samą decyzję.

 • Po wyroku TSUE spory o kredyty frankowe do wznowienia?

  Po wyroku TSUE spory o kredyty frankowe do wznowienia?

  Część prawników uważa, że po spodziewanym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE frankowicze będą mogli wznowić przegrane już sprawy. Tyle, że podobną skargę dotyczącą lichwiarskiej pożyczki sąd rozstrzyga już od pięciu miesięcy. By ułatwić mu podjęcie decyzji, trzeba wprost wpisać do kpc, że orzeczenie TSUE jest podstawą do rozpoczęcia procesu. Wiceminister sprawiedliwości nie wyklucza takiej ingerencji. Zaznacza jednak, że nie będzie możliwa w tej kadencji Sejmu.

 • Od nieopłaconej składki po pobicie - więcej prawników... więcej dyscyplinarek

  Od nieopłaconej składki po pobicie - więcej prawników... więcej dyscyplinarek

  W 2018 roku co dziesiątym adwokatem z warszawskiej izby interesował się rzecznik dyscyplinarny. Choć przeważają drobniejsze sprawy, wzrasta liczba tych poważnego kalibru - od prowadzenia auta "na podwójnym gazie", po oszustwa wobec klientów. Podobne trendy widać m.in. u radców prawnych. Samorządy narzekają na współpracę z prokuraturą - bywa, że przy głośnych medialnie sprawach, nie są w stanie uzyskać od niej żadnych informacji.

 • Aktualności
Script logo
Script logo
Do góry