Aktualności

 • Prokurator zastąpi, gdy zechce, adwokackie sądy

  Prokurator zastąpi, gdy zechce, adwokackie sądy

  Uchwała Izby Dyscyplinarnej opowiada się za wzmacnianiem pozycji osoby pokrzywdzonej przez adwokata, a daje uprawnienia ministrowi sprawiedliwości - uważa zastępca rzecznika dyscyplinarnego adwokat Grzegorz Fertak. Zaś sędzia Izby Dyscyplinarnej SN Paweł Zubert dodaje, że przeczy ona uchwale Izby Karnej SN w tym zakresie.

 • Sędzia już może mówić o planowanym rozstrzygnięciu

  Sędzia już może mówić o planowanym rozstrzygnięciu

  Po nowelizacji procedury cywilnej sędziowie mogą na dowolnym etapie postępowania pouczyć strony o tym, w jakim kierunku pójdzie rozstrzygnięcie. Także na ich wniosek. Prawnicy przyznają, że zmiana może przyspieszać bieg spraw, choćby zachęcając do ugód. Sędziowie nie kryją jednak obaw, bo dotychczas obowiązywała ich zasada milczenia aż do wyroku.

 • Wakaty uderzają w sądy... najbardziej w okręgowe

  Wakaty uderzają w sądy... najbardziej w okręgowe

  Referaty sięgające w wydziałach rodzinnych, cywilnych i gospodarczych po kilkaset nawet do tysiąca spraw, a także praca wieczorami i w weekendy - to rzeczywistość polskich sądów. Już w 2018 r. liczba wakatów na stanowiskach sędziowskich i asesorskich była dwukrotnie większa niż w 2017 r. Obecna - jak szacują rozmówcy Prawo.pl - też będzie rekordowa. Resort sprawiedliwości przyczyn upatruje w długotrwałej procedurze wyboru, sędziowie za sytuację winią ministra i Krajową Radę Sądownictwa.

 • Choroba trawi Izbę Dyscyplinarną - zmiany na wokandach, zdezorientowani ławnicy

  Choroba trawi Izbę Dyscyplinarną - zmiany na wokandach, zdezorientowani ławnicy

  Problem jest dosłowny, bo w ostatnim czasie co najmniej kilka spraw w Izbie Dyscyplinarnej zostało odwołanych z powodu choroby sędziego. Zmieniają się też składy orzekające - co sygnalizują z dużym niezadowoleniem ławnicy. Nikt im nie wyjaśnia dlaczego ich nazwisko zostało na wokandzie "wymienione" na innego ławnika lub na sędziego zawodowego. Co budzi również poważne wątpliwości prawne. Rozmówcy Prawo.pl oceniają: w Izbie panuje chaos.

 • Będzie batalia o formularze uzasadnień, prawnicy alarmują: uniemożliwią odwołania

  Będzie batalia o formularze uzasadnień, prawnicy alarmują: uniemożliwią odwołania

  5 grudnia polskie sądy czeka prawdziwa rewolucja. Do lamusa przejdą sążniste uzasadnienia, zastąpi je tabelka. Wielu sędziów uważa, że jest to potrzebne, bo często "lanie wody" przeważa nad konkretami. Prawnicy boją się jednak nowego rozwiązania i mówią wprost: ograniczy możliwość apelacji i kasacji, a tym samym zwiększy liczbę sądowych pomyłek.

 • adwokatwkazdymprzypadku.pl

 • Aktualności
Script logo
Script logo
Do góry