Aktualności

 • Wspólny majątek małżonków wchodzi do masy upadłości konsumenckiej

  Wspólny majątek małżonków wchodzi do masy upadłości konsumenckiej

  Sąd Najwyższy w swojej uchwale przeciął spory dotyczące traktowania majątku małżonków przy upadłości konsumenckiej. Uznał, że jeśli w chwili ogłoszenia upadłości konsumenckiej małżonka pozostawał on w ustroju wspólności majątkowej, cały majątek wspólny małżonków wchodzi w skład masy upadłości.

 • Byli przedsiębiorcy w obliczu narastających problemów finansowych, korzystają z upadłości konsumenckiej

  Byli przedsiębiorcy w obliczu narastających problemów finansowych, korzystają z upadłości konsumenckiej

  Dzięki niedawnej zmianie prawa dużo łatwiej jest pozbyć się dzisiaj zobowiązań w postaci długów. Na ogłoszenie upadłości konsumenckiej decyduje się więc coraz więcej Polaków.  Często są to byli przedsiębiorcy, którzy nie radzą sobie w covidowej rzeczywistości. Według nowych przepisów oni też mogą ogłaszać upadłość konsumencką.

 • COVID-owy miecz Damoklesa wisi nad sądami - zaległości nieuniknione

  COVID-owy miecz Damoklesa wisi nad sądami - zaległości nieuniknione

  Skracanie urlopów sędziów, wydłużanie sesji, nacisk na e-mediacje - sądy różnie radzą sobie z epidemią koronawirusa. Problem w tym, że obnaża ona nie tylko główne bolączki sądownictwa, ale też mocniej uwypukla podziały na liderów, którzy "idą do przodu" i placówki, które są daleko w tyle. Tymczasem Ministerstwo Sprawiedliwości - jak ustaliło Prawo.pl - analizuje sytuację i dane z poszczególnych sądów.

 • Więzienie za brak kontaktu z dzieckiem? Koronawirus może przyspieszyć zmiany

  Więzienie za brak kontaktu z dzieckiem? Koronawirus może przyspieszyć zmiany

  Nie ma obecnie skutecznego sposobu na alienujących rodziców - alarmują nie tylko obrońcy praw dziecka, ale też prawnicy i kuratorzy. Dzieci traktowane są jak narzędzia w bataliach okołorozwodowych, a koronawirus skutecznie wydłuża czas oczekiwania na decyzje sądów. Potrzebne są pilne zmiany w przepisach.

 • Konwencja stambulska "w rękach" prezydenta - wypowiedzenie łatwe nie będzie

  Konwencja stambulska "w rękach" prezydenta - wypowiedzenie łatwe nie będzie

  Cała procedura związana z wypowiedzeniem konwencji stambulskiej trwać może i rok. Wiąże się bowiem z kilkoma etapami, w których istotną rolę odegra prezydent Andrzej Duda. Sam wniosek do sekretarza generalnego Rady Europy będzie musiał być wyczerpująco uzasadniony, a i tak stronę polską czekają dodatkowe pytania. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że nacisk polityczny na "wyjście" jest bardzo duży.

Script logo
Script logo
Do góry