Aktualności

 • Dozwolony użytek prywatny wyjątkiem w prawie autorskim

  Dozwolony użytek prywatny wyjątkiem w prawie autorskim

  Jednym z wyjątków w prawie autorskim jest tzw. dozwolony użytek prywatny, którego znaczenie docenia każdy użytkownik, widz lub odbiorca dzieł artystycznych, a który wywołuje poważne dyskusje systemowe odnośnie do uzasadnienia utrzymania ochrony prawnoautorskiej - pisze Ewa Laskowska. 

 • Zmiany dot. przedawnień niekorzystne dla wierzycieli?

  Zmiany dot. przedawnień niekorzystne dla wierzycieli?

  Projekt ustawy zawierający nowelizację kodeksu cywilnego, postępowania cywilnego oraz ustawy o prawach konsumenta zakłada wprowadzenie przepisów niekorzystnych dla wierzycieli – uważają eksperci Konfederacji Lewiatan.

 • Projekt: sześcioletni termin przedawnienia roszczeń cywilnych

  Projekt: sześcioletni termin przedawnienia roszczeń cywilnych

  Roszczenia cywilne przedawnią się po sześciu, a nie po dziesięciu latach, tak jak to jest obecnie - to główne założenie projektu nowelizacji kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego i ustawy o prawach konsumenta. Projekt zmian w tym zakresie został zamieszczony na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

 • Terminy postępowania po nowelizacji KPA

  Terminy postępowania po nowelizacji KPA

  Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, która weszła w życie 1 czerwca swoim zakresem objęła także terminy. Z uwagi na doniosłość zachowywania terminów dla określonych czynności postępowania ich znajomość wydaje się bardzo ważna.

 • SA: w pozwie należy podać adres zamieszkania pozwanego, a nie miejsca pracy

  SA: w pozwie należy podać adres zamieszkania pozwanego, a nie miejsca pracy

  Sąd Apelacyjny w Szczecinie uznał, że jeśli powód pozywa urzędnika i nie zna jego miejsca zamieszkania, to musi się on liczyć z tym, że jego pozew zostanie zwrócony, nawet jeśli w pozwie wskazałby on miejsce pracy swojego przeciwnika.

 • Aktualności
Script logo
Script logo
Do góry