Aktualności

 • Odprawa to nie to samo co odszkodowanie i zadośćuczynienie

  Odprawa to nie to samo co odszkodowanie i zadośćuczynienie

  Naczelny Sąd Administracyjny oddalił dwie skargi kasacyjne w sprawach dotyczących opodatkowania PIT odpraw wypłacanych na podstawie układu zbiorowego pracy. Uznał, że odprawy wypłacone na podstawie prawa pracy należy rozumieć szerzej niż w przepisach kodeksu cywilnego.

 • Polska ma problem z wyrokami ETPC - niektórych nie wykonuje latami

  Polska ma problem z wyrokami ETPC - niektórych nie wykonuje latami

  W ostatnich 25 latach Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał ponad tysiąc wyroków dotyczących Polski, a w ponad 900 stwierdził naruszenie Konwencji Praw Człowieka - wynika z raportu HFPC. Polska nie ma problemów w płaceniu zadośćuczynień - robi to w terminie, zdecydowanie gorzej jest z kwestiami legislacyjnymi, zmiany wprowadza często latami - dodają autorzy opracowania.

 • Dostęp do adwokata w Polsce wciąż ułomny

  Dostęp do adwokata w Polsce wciąż ułomny

  Osoba zatrzymana powinna mieć od samego początku dostęp do adwokata, bo to zapobiega nadużyciom służb - podnoszą prawnicy. Tymczasem - jak oceniają - polskie przepisy nadal odbiegają od międzynarodowych standardów. Do tego dochodzi mała świadomość prawna społeczeństwa i postawa organów ścigania, które często taki kontakt utrudniają.

 • Adwokatom w sieci wolno mniej

  Adwokatom w sieci wolno mniej

  Adwokaci coraz częściej korzystają z portali społecznościowych, zakładają blogi, komentują wydarzenia, i prawne, i polityczne. To jeden z powodów prac nad zmianami w Kodeksie Etyki Adwokackiej, bo coraz częściej zdarza im się przekroczyć granice.

 • Dozór elektroniczny będzie częściej stosowany

  Dozór elektroniczny będzie częściej stosowany

  Resort sprawiedliwości chce by dozór elektroniczny mógł być stosowany przy karach pozbawienia wolności do 1,5 roku więzienia - dowiedziało się Prawo.pl. Projekt ma trafić do konsultacji już na początku przyszłego roku. Dodatkowe sześć miesięcy ma - według szacunków ministerstwa - zwiększyć liczbę skazanych w elektronicznych obrączkach o ponad 9 tysięcy.

 • Aktualności
Script logo
Script logo
Do góry