Aktualności

  • MS szykuje zmiany w strukturze sądów i statusie sędziów

    MS szykuje zmiany w strukturze sądów i statusie sędziów

    Ministerstwo Sprawiedliwości rusza z kolejnym etapem reformy sądownictwa. Chce spłaszczyć jego strukturę, ujednolicić status sędziego i wyprowadzić z sądów powszechnych m.in. wykroczenia. Tu mieli pomóc sędziowie pokoju, ale... to wymaga zmian w Konstytucji. Nie tędy droga - oceniają prawnicy i dodają - tak fundamentalna zmiana powinna być przedyskutowana choćby z sędziami.

  • SN: Umowa dożywocia zniekształcona wyobrażeniem notariusza

    SN: Umowa dożywocia zniekształcona wyobrażeniem notariusza

    Umowa dożywocia mogła być ważna. Sąd Najwyższy nakazał ponownie zbadać sądowi drugiej instancji, czy udział notariusza w redagowaniu umowy nie zniekształcił woli stron i czy użyte sformułowania nie były raczej wyobrażeniem notariusza, jak wola ta powinna się kształtować.

  • Sędziowie zagubieni po uchwale SN, sądy nie wiedzą co robić z "nowymi"

    Sędziowie zagubieni po uchwale SN, sądy nie wiedzą co robić z "nowymi"

    Sędziowie i pełnomocnicy czekają na pisemne uzasadnienie uchwały trzech izb Sądu Najwyższego, bo jak mówią z samej sentencji nie wynika jak traktować "nowych" sędziów, orzekających w sądach rejonowych i okręgowych. Przyznają też, że są nią zawiedzeni, bo - jak mówią - w sprawach ustrojowych nie ma miejsca na niedopowiedzenia.

  • Biegły sądowy zapłaci 80 tysięcy złotych za nierzetelną opinię

    Biegły sądowy zapłaci 80 tysięcy złotych za nierzetelną opinię

    Biegły sądowy ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za wyrok oparty na jego wadliwej opinii - orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach. To pierwsza taka sprawa w Polsce - wskazują prawnicy. Autorka błędnej opinii ma zapłacić poszkodowanemu 80 tys. złotych odszkodowania. Po tym orzeczeniu przybędzie zapewne spraw przeciwko autorom nierzetelnych ekspertyz. A ustawy o biegłych jak nie było, tak nie ma.

  • SN odpowie, czy sędziowie mogą pomijać TK przy ocenie konstytucyjności ustaw

    SN odpowie, czy sędziowie mogą pomijać TK przy ocenie konstytucyjności ustaw

    Do Sądu Najwyższego trafiło właśnie pytanie o możliwość stosowania rozproszonej kontroli konstytucyjności. Sędziowie chcą wiedzieć, czy w sytuacji, gdy Trybunał Konstytucyjny nie daje gwarancji rzetelnej oceny, mogą go pomijać. Prawnicy przyznają, że takie rozstrzygnięcie może mieć istotne i dalekosiężne znaczenie, ale dodają, że taki oręż powinien być rozsądnie stosowany.

  • Aktualności
Script logo
Script logo
Do góry