Trzy pytania do… Adwokat Justyny Dominiak
Z Justyną Dominiak rozmawiała Agnieszka Nijaka.
Wśród ludzi krążą różne, pozytywne i negatywne, opinie o prawnikach. Czy bycie adwokatem to w dzisiejszych czasach wdzięczny zawód?
Każdy zawód, którego wykonywanie wiąże się z odpowiedzialnością za drugiego człowieka, to z jednej strony olbrzymie wyzwanie, ale również ogromna satysfakcja. Pozytywne i negatywne opinie o prawnikach, podobnie jak w wypadku innych zawodów, to normalna sytuacja. Zawsze kiedy dokonujemy jakiejś oceny, pojawiają się dobre i złe recenzje. Wykonywanie zawodu adwokata to poszukiwanie kompromisu między artykułami kodeksu, a życiem codziennym, które jak wiemy, nie jest czarno-białe w przeciwieństwie do przepisów prawa. Za każdą sprawą kryje się człowiek z problemem, przy rozwiązaniu którego potrzebny jest adwokat, który dzięki swojej wiedzy przełoży paragrafy kodeksu na życie. Realizacja tego wyzwania daje olbrzymią satysfakcję.
Co cechuje dobrego adwokata?
Adwokat to zawód zaufania publicznego. Podstawowa cecha to uczciwość i etyka postępowania. Przyjmując zlecenie klienta, bierzemy na siebie odpowiedzialność za sprawy, których ciężar gatunkowy często jest bardzo duży. A rozstrzygnięcie prawne decyduje o ważnych sprawach życiowych klienta. Bycie pełnomocnikiem to wyróżnienie i powód do dumy, ale również presja i stres. W swojej pracy adwokat musi więc wykazać dużo wyrozumiałość dla drugiej strony (tak mandanta jak i strony przeciwnej sporu) i cierpliwości. Pokora to kolejna cecha, którą dobry adwokat musi się wyróżniać, bo przecież praca w tym zawodzie nie jest odtwórcza, każda sprawa jest inna i za każdym razem należy zaangażować się na 100 %.
Z jakimi problemami natury prawnej najczęściej przychodzą do Pani gorzowianie?
Trudno wskazać jeden z dominujących zakresów problemów prawnych. Wzrost świadomości prawnej mieszkańców Gorzowa powoduje, iż zagadnienia, z jakimi zwracają się do mnie Gorzowianie, dotykają najrozmaitszych obszarów życia. Obejmują one dziedziny regulowane przez prawo cywilne, prawo pracy, jak również prawo karne. Zauważalny wzrost świadomości prawnej uważam za bardzo pozytywne zjawisko, warto konsultować ważne decyzje życiowe z prawnikiem, aby w przyszłości uniknąć kosztownych komplikacji. Powszechna opinia, że adwokat jest drogi ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Zwłaszcza jeżeli zestawimy ten koszt z potencjalnymi stratami (często nieodwracalnymi), jakie możemy ponieść. Zasada lepiej zapobiegać niż leczyć dotyczy również porad prawnych.