Aktualności

 • Adwokatura zaskarżyła do TK

  Adwokatura zaskarżyła do TK dopuszczenie radców prawnych do obron ws. karnych

  Naczelna Rada Adwokacka zaskarżyła w piątek do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację Kodeksu postępowania karnego i ustawy o radcach prawnych, która pozwala radcom, niezatrudnionym na etacie, pełnić funkcję obrońców w sprawach karnych.

 • ETS uwolni porady<br />prawne od podatku

  ETS uwolni porady prawne od podatku?

  Wkrótce może się okazać, że porady prawne dla osób nieprowadzących biznesu będą wolne od VAT. I to nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Trybunał Sprawiedliwości UE rozpatruje bowiem pytanie belgijskiego sądu konstytucyjnego w tej sprawie.

 • Prawo spadkowe

  Będą duże zmiany w prawie spadkowym

  Z sześciu rodzajów testamentów, mają zostać tylko notarialny i odręczny. Zniknie więc testament ustny, który teraz można sporządzić, gdy istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy. Takie m.in. zmiany w prawie spadkowym proponuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego.

 • Dziedziczenie długów

  Dziedziczenie długów spadkowych będzie ograniczone

  Wprowadzenie jako zasady dziedziczenia długów tylko do wysokości odziedziczonego majątku, a nie - jak do tej pory - w całości, przewiduje nowelizacja prawa cywilnego, która trafi do podpisu prezydenta. W piątek Sejm przyjął do niej kilka senackich poprawek.

 • Nadzór nad Sądami

  Nowela zwiększająca nadzór nad sądami skierowana do TK

  Prezydent Bronisław Komorowski kieruje do Trybunału Konstytucyjnego - w trybie kontroli prewencyjnej - nowelizację ustawy o sądach. Zdaniem prezydenta niekonstytucyjne zmiany wprowadzili do ustawy posłowie.

 • Aktualności
Script logo
Script logo
Do góry