Aktualności
Ministerstwo wycofuje się z wzorów sądowych pouczeń
Projekt tarczy antykryzysowej 4 uchyla ustawowe upoważnienie dla ministra sprawiedliwości do określenia w drodze rozporządzenia wzorów pouczeń w sprawach cywilnych. Resort miał na to czas do 7 sierpnia - jeszcze w styczniu informował, że prace trwają i pomoże w nich placówka zajmująca się językoznawstwem. Teraz tłumaczy, że i pouczeń i zmian w procedurze cywilnej jest za dużo.
Wietrzenie, maski, ograniczona liczba osób - są zalecenia dla "odmrażanych" sądów
Wstęp tylko dla osób zdrowych, których obecność w sądzie jest niezbędna. Zalecenia zakrywania nosa i ust przez wszystkich w budynku, wietrzenie sal nie rzadziej niż co godzinę. Obostrzenia dotyczące toalet i dezynfekowanie ich co najmniej co dwie godziny - to rekomendacje Ministerstwa Sprawiedliwości dla sądów, do których dotarło Prawo.pl.
SO: „Odfrankowienie” sprzeczne z unijnymi przepisami
Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził nieważność umowy o kredyt indeksowany do CHF, bo jej "odfrankowienie" byłoby sprzeczne z unijnym rozporządzeniem w sprawie wskaźników finansowych, tzw. BMR. Mówi ono, że oprocentowanie kredytu w złotówkach nie może odnosić się do innej waluty. Prawnicy banków chwalą taki pogląd, a ci od frankowiczów - krytykują.
Wirus uderzy także w prawników - są pierwsze pomysły na wsparcie
Ograniczona praca sądów, przejście na pracę zdalną, mniejsza liczba klientów - to wszystko już wkrótce negatywnie odbije się na sytuacji prawników, szczególnie tych, którzy prowadzą własne, niewielkie kancelarie. Samorządy apelują do premiera o objęcie ich pakietem pomocowym, niektóre już zawieszają im składki członkowskie.
Spór o status Izby Dyscyplinarnej - adwokat może uniknąć kary
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego, Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, nie może więc orzekać. Jednak orzeka, a samorządy prawnicze stoją przed dylematem, czy honorować jej wyroki.