Aktualności
Będzie batalia o formularze uzasadnień, prawnicy alarmują: uniemożliwią odwołania
5 grudnia polskie sądy czeka prawdziwa rewolucja. Do lamusa przejdą sążniste uzasadnienia, zastąpi je tabelka. Wielu sędziów uważa, że jest to potrzebne, bo często "lanie wody" przeważa nad konkretami. Prawnicy boją się jednak nowego rozwiązania i mówią wprost: ograniczy możliwość apelacji i kasacji, a tym samym zwiększy liczbę sądowych pomyłek.
Konflikt między ławnikami w SN - finał będzie... w prokuraturze
Grupa ławników Sądu Najwyższego chce zawiadomić prokuraturę w sprawie majowych wyborów do Rady Ławniczej - dowiedziało się Prawo.pl. W ich ocenie mogło dojść do próby ustawienia wyników. Pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf przypomina, że wybory powtórzono we wrześniu, a wcześniejsze problemy składa na karb braku doświadczenia ławników. Eksperci mówią wprost: wraca pytanie czy SN jest dla nich właściwym miejscem.
Adwokat w zarządzie spółki? NRA zmienia kodeks etyki adwokackiej
Zasady łączenia przez adwokatów innych zajęć z wykonywaniem zawodu mają być mniej restrykcyjne, aby tylko tego typu działania nie uwłaczały godności zawodu, nie ograniczały niezależności prawnika, nie podważały zaufania do Adwokatury i nie obniżały jakości świadczonej pomocy. O takie zmiany o dłuższego czasu postulowali prawnicy - bo kodeks zabraniał im m.in. pełnienia funkcji członka zarządu, czy członka rady nadzorczej.
Zawezwania do próby ugodowej mogą wkrótce zniknąć z sądów
Po zmianach w procedurze cywilnej zawezwanie do próby ugodowej będzie trudniejsze i droższe. W nowej odsłonie moim zdaniem znacząco straci na atrakcyjności – zwłaszcza wśród przedsiębiorców i podmiotów, którym przysługują roszczenia o wyższej wartości - pisze radca prawny Magdalena Wątroba z kancelarii Dentons.
SN: Adwokat nie może grozić donosem do mediów
Sądy dyscyplinarne Adwokatury uznały, że złamaniem zasad etyki zawodowej jest grożenie ściganiem karnym oraz zawiadomieniem mediów, co naruszyłoby dobra osobiste zarządu i spółki w celu uzyskania zapłaty. Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej podzielił ten pogląd i nie uchylił kary nagany.