Aktualności
Polska ma problem z wyrokami ETPC - niektórych nie wykonuje latami
W ostatnich 25 latach Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał ponad tysiąc wyroków dotyczących Polski, a w ponad 900 stwierdził naruszenie Konwencji Praw Człowieka - wynika z raportu HFPC. Polska nie ma problemów w płaceniu zadośćuczynień - robi to w terminie, zdecydowanie gorzej jest z kwestiami legislacyjnymi, zmiany wprowadza często latami - dodają autorzy opracowania.
Dostęp do adwokata w Polsce wciąż ułomny
Osoba zatrzymana powinna mieć od samego początku dostęp do adwokata, bo to zapobiega nadużyciom służb - podnoszą prawnicy. Tymczasem - jak oceniają - polskie przepisy nadal odbiegają od międzynarodowych standardów. Do tego dochodzi mała świadomość prawna społeczeństwa i postawa organów ścigania, które często taki kontakt utrudniają.
Adwokatom w sieci wolno mniej
Adwokaci coraz częściej korzystają z portali społecznościowych, zakładają blogi, komentują wydarzenia, i prawne, i polityczne. To jeden z powodów prac nad zmianami w Kodeksie Etyki Adwokackiej, bo coraz częściej zdarza im się przekroczyć granice.
Dozór elektroniczny będzie częściej stosowany
Resort sprawiedliwości chce by dozór elektroniczny mógł być stosowany przy karach pozbawienia wolności do 1,5 roku więzienia - dowiedziało się Prawo.pl. Projekt ma trafić do konsultacji już na początku przyszłego roku. Dodatkowe sześć miesięcy ma - według szacunków ministerstwa - zwiększyć liczbę skazanych w elektronicznych obrączkach o ponad 9 tysięcy.
Ostatni członek zarządu nie odejdzie łatwo ze spółki
Jedyny członek zarządu spółki, by złożyć rezygnację, będzie musiał zwołać zgromadzenie wspólników. Taką zmianę w Kodeksie spółek handlowych przewiduje tzw. pakiet MŚP. Zdaniem prawników może to utrudnić prezesowi, a czasem nawet uniemożliwić, rozstanie się z firmą.