Aktualności
Od środy wyższe opłaty sądowe
Więcej trzeba będzie zapłacić za wnioski o apelacje, zażalenia czy założenie księgi wieczystej. O 100 proc. wzrośnie opłata za wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, ponad dwukrotnie - koszty pozwu w sprawie o rozwiązanie spółki lub wyłączenie z niej wspólnika. W ocenie prawników zmiany uderzą przede wszystkim w zwykłych obywateli, utrudniając im dostęp do sądu.
SN: Prawo działa wstecz w sprawach dyscyplinarnych prokuratorów. Wykluczenie z zawodu po 13 latach
Złożenie z urzędu - taką karę dla prokuratora uznał za właściwą Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. Przestępstwo i delikt dyscyplinarny były popełnione pod rządami ustawy z 1985 r., ale zastosowano nowe przepisy do przedawnienia i przedłużono je z 5 do 15 lat, przy wyeliminowaniu zasady, że prawo nie działa wstecz.
SN: Radca w imieniu parafii groził postępowaniem karnym w zamian za ugodę
Radca prawny nie realizuje własnej wolności osobistej, ale wykonuje czynności zawodowe - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. I dodał, że nie może zatem szantażować kontrahenta i grozić mu doniesieniem do prokuratora za to, że nie wywiązał się z powierzonych mu prac. - Nie można mylić pożądanego zaangażowania na korzyść klienta, z bezkrytycznym zachowaniem emocjonalnym po jego stronie - dodał.
SN: Dziecko poczęte ma pierwszeństwo w dziedziczeniu przed innymi członkami rodziny
Treść poświadczenia dziedziczenia może być zmieniona na rzecz urodzonego dziecka spadkodawcy - stwierdza uchwała Izby cywilnej Sądu Najwyższego. Dlatego że nie można dopuścić do sytuacji, gdy rozporządzenie dokonane przez innych spadkobierców było skuteczne i pozbawiałoby spadku dziecko nie urodzone - dodał sąd.
SN: Upomnienie dla sędziego, który miał 500 spraw w referacie
Sprawa dyscyplinarna sędziego Tomasza D. z Sądu Rejonowego w Radziejowie obrazuje realne problemy polskiego sądownictwa.